Sitede Ara
JTOD Akademik seminer 3

18/02/2013

Derneğimizin 27 Ocak’da “Yunus Emre” kültür merkezinde düzenlemiş olduğu akademik seminerler serisinin üçüncüsünü geride bıraktık. Seminerlerimize ilgi çoğalarak artamaya devam ederken içerik olarak da ulaşmış olduğumuz eğitici ve kaliteli seviyemizi arttırarak başarılı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Üçüncü akademik seminerimizde konuşmacılarımız, Dr. İsmail Tirtom ve Ali Akpek bizlere uzmanlaşlaştıkları konular hakkında çalışmalarını dinleyicilerimizle paylaştılar.
Dr. İsmail Tirtom hayatımızın bir çok evresinde bizlere daha uygun ürün, araç ve gereçlerin üretiminde yaygın olarak kullanılan “simülasyon” ve kullanım alanlarını anlattı. Simulasyonun araba, uçak ve birçok komplesk araçlardaki uygulamalarını ve kendi uzmanlık alanı olan metalürji (madde bilimi)biliminden bahsetti. Simulasyon uygulamalarının pratikte uygulamasının çok masrafalı veya hatta imkansız olduğu noktalarda bilgisayar ortamında anlayabilmemizi ve analiz edebilmemizi sağladığını ve yakın zamanda sağlık sektöründe özellikle ilaç üretiminde kullanıldığını söyledi.
İkinci konuşmacımız Ali Akpek kendi çalışma konusu olan “yapay organ” konusunu ve tarihsel gelişimini bizlere aktardı. Yapay organ teknolojisindeki hızlı gelişmeleri Türkiye ve dünyadaki bir çok güncel uygulamalarını aktardı. Yapay organ teknolojisinde yeni bir dönemi başlatacağını düşündüğü “Organ Scaffolding” ve “Organ Printing” teknolojilerine de değinen Ali, yapay kalp konusunda da birçoğumuzu bilgilendirdi.
Sunumların ikisi de eğitici ve akademik derinlikleri olan konulardı. Soru cevap kısımlarında sunulan konulara paralel çalışan ya da eğitim gören katılımcılarımızın ve anlatılan konulara yabancı olan bütün katılıcımlarımız düşündürücü ve bir o kadar da ufuk açan sorular ve yorumlarda yer aldı. Seminerimize zaman ayırıp gelen bütün katılımcılarımıza ve özellikle bize her zaman destek olan ve büyükelçiliğimizde ikinci katip olarak görev yapan Sayın İbrahim Çetinkaya’ya teşekkür ederiz.

  JTOD © 2006-2012 Tasarım, Kodlama: Onur Alparslan