Sitede Ara
Eski Büyükelçimizin Mesajı

29 Mayıs 2006


Japonya Türk Öğrenciler Derneği, 19 Şubat 1999 tarihinde Büyükelçiliğimizde düzenlenen bir resepsiyonla kuruluşundan bu yana, Japonya’da eğitimini sürdüren Türk öğrenciler arasında güçlü bir iletişim ve dayanışma temin edilmesi ve yeni gelen öğrencilerin başlangıçta yaşayabilecekleri uyum sorunlarını ve çeşitli zorlukları aşmalarına yardımcı olunması bakımlarından takdire şayan çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Ben de üniversite eğitimini yurtdışında yapmış bir kişi olarak Japonya’daki bir Türk öğrencinin ne tür güçlüklerle karşılaşabileceğini gayet iyi tahmin edebiliyorum. Bu bakımdan tecrübelerinizi diğer arkadaşlarınızla paylaşmanız ve onlara rehberlik etmeniz gerçekten önem taşımaktadır.

Derneğin Türk-Japon ilişkilerinin gelişmesinde de katkıları olduğuna inanmaktayım. Özellikle 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 Kocaeli ve Düzce depremleri sonrasında Japon kurum ve kuruluşlarla gerçekleştirilen çalışmalar buna güzel bir örnek teşkil etmektedir.

Ayrıca, “2003 Japonya’da Türkiye Yıl”ı sırasındaki çeşitli etkinliklerde Japonya’da eğitim gören Türk öğrencilerin gerek tercüme, gerek rehberlik alanında Büyükelçiliğimize sağladıkları kıymetli hizmetler Yıl’ın başarısında önemli rol oynamıştır. Öte yandan Derneğin faaliyetleri arasında yer alan ve kuruluşundan bu yana her ay başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği “Pazar Seminerleri” adlı etkinliğin üyeleri arasında karşılıklı bilgi ve görüş alışverişine zemin hazırlayan yararlı bir forum olduğunu düşünüyorum. “Pazar Seminerleri”nde Japon uzmanların sunuşlarına da yer verilmesinden ayrıca memnuniyet duymaktayım.

Kuruluşunun sekizinci yılı içinde olan Japonya-Türk Öğrenciler Derneği’ni başarılı çalışmalarından dolayı kutluyor ve önümüzdeki dönemde hızla gelişmeye devam edeceğine olan samimi inancımı dile getirerek en içten temennilerimi iletiyorum.


Solmaz ÜNAYDIN
Büyükelçi

  JTOD © 2006-2012 Tasarım, Kodlama: Onur Alparslan